Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Pranciškonų bažnyčia (skaityti)



Garso fonas: SCHOLA GREGORIANA VILNENSIS, conductor Zivile Stonyte

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Pranciškonų bažnyčia (7)

Aprašymas

1998 m. gegužes 15 dieną broliams pranciškonams (OFMConv.) buvo grąžinta jų Švenčiausios Mergeles Marijos Dangun Ėmimo bažnyčia - seniausioji katalikų bažnyčia, įkurta Vilniuje. Šis įvykis - gera proga supažindinti su šventoves istorija ir nūdiena.
Švenčiausios Mergelės Marijos bažnyčia Smėliuose (senamiesčio dalies Trakų gatvėje senasis pavadinimas) įkurta, broliams pranciškonams atvykus į Vilnių. Leidus kunigaikščiui Gediminui, brolius pakvietė Podolės vaivada Petras Goštautas. Kaip minima XVII a. kronikoje, 1332 metais Trakų gatvėje jiems buvo pastatyta bažnyčia ir vienuolynas. Tėvų pranciškonų misija Lietuvoje paženklinta ordino brolių kankinių krauju. Apie tai byloja istoriniai šaltiniai, kuriose aprašytas keturiolikos tėvų minoritų nužudymas vienoje iš Vilniaus kalvų. Šiam faktui paminėti Plikojo Kalno viršūnėje pastatyti Trys Kryžiai.
Po Lietuvos krikšto pranciškonų ordino reikšmė augo - tai liudija pirmojo vyskupo Andriaus, kilusio iš Jastrzembiec giminės, paskyrimas. Vyskupas Andrius pranciškonas, buvęs Elžbietos Lokietek nuodėmklausiu. Nuo to laiko tėvai pranciškonai kartu su Vilniaus gyventojais priėmė čionykštį likimą ir nelengvą žmonėms gyvenimo naštą. Gaisrai niokojo pranciškonų pastatus ir maras puolė jų gyventojus daugelį metų. Skaudus įvykiai miesto ir ordino istorijoje -1655 metų kazokų sukeltos skerdynės ir vėlesnis švedų antpuolis. Gaisrai iki pamatų griovė pranciškonu šventovė ir kitus pastatus, todėl prireikė juos atstatyti.
1791 metais buvo pradėtas remontas - sienos išgriautos, jų vietoje iškilo naujos, centrinė bažnyčios nava paaukštinta, halinę bažnyčios formą pakeitė bazilikinė, pakęsti skliautai, vietoj pažeistų altorių įrengti nauji. 1794 metais darbai buvo baigti. Birželio 12 dieną bažnyčios globėjų ir gyventojų džiaugsmui įvyko iškilmingas jos pašventinimas. Bažnyčios šventoriuje buvo kapinės. Vilniečiai gausiai rinkosi giedoti ir melstis prie Nekaltai Prasidėjusios Dievo Motinos skulptūros, stovinčios nišoje bažnyčios sienos sandūroje. Džiaugsmas truko neilgai. Napoleono laikai buvo negailestingi kultūrai ir tikėjimui. 1812 m. pranciškonų bažnyčia paversta javų saugykla, tik mažoje koplyčioje buvo leistą rinktis pamaldoms. Vienuolyne įrengta karo ligoninė -tai turėjo įtakos visiškam pastato sugriovimui. Ordino pastangomis griuvėsiai atstatyti, bet neilgam.
Atėję 1864 metai buvo tragiškiausi pranciškonų bendrijai: bažnyčią ir vienuolyną ištiko daugelio bažnyčių ir vienuolynų likimas - buvo panaikinti. Pranciškonai grįžo po ilgų penkiasdešimties metų. 1919 m. miestas vėl sutiko šv. Pranciškaus sūnus, o jie tuoj pat siekė atgauti savo bažnyčią ir vienuolyną. Brolių nuosavybė gražintą 1934 metų gruodžio 5 dieną, šventovės rekonceliavimo iškilmės įvyko celebruojant Vilniaus metropolijos arkivyskupui Romualdui Jalbžykovskiui. Neilgai trukus atsivertė dar vienas skaudas ordino istorijos puslapis.
II Pasaulinis Karas naujai išdėstė jėgas ir valstybių sienas Europoje. Vilnius tapo Lietuvos Socialistinės Respublikos sostine. 1949 metais komunistų valdžia antrą kartą uždarė Švenčiausios Mergelės Marijos Dangun Ėmimo bažnyčią, įkurdama joje archyvą, o kunigą tėvą Kamilį Velemanskį teismo sprendimu ištrėmė 25 metams į Sibirą. Tik 1992 metais, Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, bažnyčios valdžios pastangų dėka archyvas buvo iškeltas į kitą vietą. Pagaliau nuosavybę atstatančio akto pagrindu bažnyčia ir vienuolynas grąžinami vyskupijos kurijai. Bet netrukus nesuprantamu būdu vienuolyno patalpas privatizavo Lietuvos mokslinės-techninės asocijacijos. Labai liūdnas likimas ištiko bažnyčios pastatus. Jeigu archyvas privalėjo remontuoti pastatą, tai jam išsikėlus reikšminga bažnyčia buvo palikta likimo valiai ir netrukus panašėjo i tikrus griuvėsius.
Tokioje būklėje bažnyčia buvo gražinta Pranciškonų Ordinui (OFMConv.). Norint gelbėti Šventovę nuo visiško sunykimo ir griūties, reikalingos milžiniškos lėšos, kurias surinkti esant bendram visuomenės skurdui yra labai sunkam. Del to kiekvienas net kukliausias veiksmas, nukreiptas gelbėti seniausią Lietuvos Šventovę, yra aukso vertės.
http://pranciskonai.50g.com

Į viršų