Quicktime panorama

Den Heliga Andes ortodoxa kyrka och kloster

GPS: N54o40.509'   E25o17.350'

[F11 - Pilnesnis ekranas] ( + Shift / - Ctrl )
Fler panaraman
 
Valutaväxling i Vilnius

Šv. Dvasios cerkvė ir vienuolynas
Aušros Vartų g. 10

Šv. Dvasios cerkvė ir vienuolynas prie jos - įsteigti 1596 m. Pradžioje cerkvė buvo medinė, o po 1610 m. gaisro pastatyta mūrinė (1632-1638 m.). Cerkvė yra XVII a. Lietuvos bažnyčių statyboje paplitusio lotyniško kryžiaus formos su kupolu per vidurį statinys, nebūdingas rusų cerkvėms. Vertingas barokinės dailės kūrinys puošia cerkvės interjerą - tai ikonostasas, pastatytas po 1749 m. gaisro pagal architekto J.K.Glaubico projektą. Cerkvės fasado vaizdas buvo unikalus. Čia matome išbaigtų barokinių formų statinį: tarp bokštų barokinį banguotų linijų frontoną, o šalia jų - remiančias valiutas. Toks cerkvės fasado sprendimas rodo architektą buvus didelį meistrą, atstovavusį brandžiajam barokui. Deja, 1864 m. generalgubernatoriaus M.Muravjovo potvarkiu, likviduojant ,,lotyniškos dvasios" liekanas cerkvių architektūroje, frontonas ir valiutos buvo nukapotos, o pats statinys sugadintas. Jį tokį matome ir šiandien. Prie cerkvės stovi aukštas bokštas - varpinė, kuri baigiasi obelisko formos kupolu.

Tai vienintelė Vilniaus cerkvė, nepriklausiusi unitams. Cerkvėje yra įėjimas į požemio cerkvę, kurioje buvo kankinių Jono, Eustachijaus ir Antonijaus palaikai, 1915 m. išvežti Rusijon. Pirma jie buvę Šv. Trejybės cerkvėj, bet vėliau buvo perkelti čia, kad neišniekintų unitai. 1868 m. koplyčios rūsyje palaidotas metropolitas Juozas Siemaška. Prie cerkvės jau nuo XVI a. pabaigos buvo vienuolynas. Jis veikia ir dabar. 

Pasiųskite žinią draugams:
 upp

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai Visos teisės saugomos. UAB "Modernių elektroninių technologijų komunikacijos", © 2004