Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Umiastovskių rūmai (skaityti)



Garso fonas: Early Music Ensemble

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Umiastovskių rūmai (2)

Aprašymas

Dešimtmečius apleisti buvę Umiastovskių rūmai Vilniaus senamiestyje ketina tapti traukos centru, praneša LTV „Panorama“.

Verslininkus, politikus, menininkus ir visuomenės veikėjus jungiantis „Vilniaus klubas“ artimiausiu metu ketina pradėti ne pirmą šimtmetį skaičiuojančių rūmų restauravimo darbus ir atverti juos visuomenei.

Vilniaus miesto savivaldybei priklausančių rūmų dalis panaudos sutartimi „Vilniaus klubui“ perduota prieš kelerius metus. Tačiau imtis restauravimo darbų klubui esą kliudė tai, kad dalis antrajame aukšte esančių neprivatizuotų patalpų priklausė ne savivaldybei, o Kultūros ministerijai, kuri rūmų patalpas naudojo kaip sandėlį. Vėliau panaudos sutartimi 20 metų perėmus ir tas patalpas, dabar „Vilniaus klubui“ priklauso 400 iš 800 kvadratinių metrų rūmų erdvės.

„Vilniaus klubas“ teigia artimiausiu metu ketinantys pradėti atlikti polichrominius tyrimus. Tik tada tiksliau paaiškės ir pastatui būtinų investicijų suma. Pasak „Vilniaus klubo“ tarybos nario Vidmanto Janulevičiaus, optimistiniais paskaičiavimais rūmams restauruoti prireiks bent 7,5 milijono litų. Daugiausiai lėšų pareikalaus stogo tvarkymo darbai bei medinės grindų perdangos sutvirtinimas.

Klubo nariai rūmų restauravimui jau yra surinkę apie pusę milijono litų ir planuoja surinkti dar tiek pat. Didžiosios lėšų dalies ketinama ieškoti tarptautiniuose fonduose.

Vilniaus senamiestyje esantys rūmai jau keliasdešimt metų stovi apleisti. Be to, pusė rūmų priklauso privatiems asmenims.

Kadangi Umiastovkiai buvo kultūros mecenatai, todėl norima rūmus paversti renginių vieta, taip pat kaip teigia „Vilniaus klubo“ nariai, galėtų tapti miesto reprezentaciniais rūmais, antrąją rotuše.

„Atidengsime sieninę tapybą, medžio specialistai turės darbo – yra išlikęs parketas, keramikos specialistai dirbs su istorinėmis krosnimis. Koklinės krosnis uždažytos bronzos pudra, visa tai bus atstatyta. Šie rūmai per ilgai stovėjo apleisti, o paversti juos sandėliu, daiktų saugojimo vieta per didelė prabanga ir nepagarba mūsų istorijai“, – sakė Kultūros paveldo departamento restauravimo tarybos pirmininkė Dalia Krūminienė.

Dabartinėje Umiastovskių rūmų Trakų gatvėje vietoje pastatas stovėjo jau XVI amžiuje. Dviejų aukštų mūrinis pastatas rūmais virto XIX a. antroje pusėje, kai jį įsigijo ir rekonstravo bajoras Kazimieras Umiastovskis. Vėliau jo sūnus Vladislavas rūmus pardavė žmonai Janinai Umiastovskai. Iki Antrojo pasaulinio karo rūmuose vyko pobūviai, posėdžiavo inteligentų klubas, buvo rengiami slapti lietuviški vakarėliai.

Į viršų