Aviacijos pradininko Lietuvoje Aleksandro Griškevičiaus muziejus (skaityti)
Garso fonas: Gintaras Jakelis
Adresas
Akmenės g. 10, LT-89490, Viekšniai, Mažeikių raj.
Informacija lankytojams
Darbo laikas:
antradieniais – penktadieniais 9–17 val.;
šeštadieniais 9–16 val.
Bilieto kaina:
suaugusiems – 2 Lt;
vaikams – 1 Lt.
Ekskursijos kaina:
suaugusiujų grupei – 15 Lt;
vaikų grupei – 10 Lt.
Nemokamai muziejus lankomas trečiadieniais rugsėjo – balandžio mėn.
Muziejaus ekspozicija
Visuomeninės aviacijos pradininko Lietuvoje Aleksandro Griškevičiaus memorialinis muziejus atidarytas 1981 metais.
Muziejuje eksponuojamas A.Griškevičiaus „garlėkio“ maketas, Lietuvos aviacijos istoriją bei lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gyvenimą atskleidžiančios fotonuotraukos, paveikslai, knygos, filatelijos kolekcija.
Kitame kambaryje įrengta etnografinė ekspozicija, pasakojanti apie Viekšnių krašto žmonių buitį, papročius ir tradicijas XIX a. - XX a. pr. Eksponuojami namų apyvokos daiktai, buities reikmenys, baldai, drabužiai, linų apdirbimo įrankiai. Eksponatus šiai ekspozicijai surinko muziejaus įkūrėjas mokytojas Algirdas Gedvilas ir kraštotyrininkė medikė Apolonija Sriubaitė. Saugoma kraštotyrininkės Amelijos Urbienės surinta ir apibendrinta medžiaga apie Viekšnių krašto žmonių papročius, kalbą, amatus.
Muziejuje taip pat veikia Biržiškų šeimos ir tautodailininko Juozo Rušino drožinių ekspozicijos.
Aleksandras Griškevičius
Aleksandras Griškevičius laikomas Aviacijos pradininku Lietuvoje. Jis gimė 1809 m. Kėdainių rajone, Krakių apylinkėse, nusigyvenusių bajorų šeimoje. Buvo išsilavinęs, mokėjo lietuvių, rusų, lenkų ir keletą vakarų Europos kalbų.
Laisvu nuo tarnybos laiku A. Griškevičius domėjosi skraidymo teorija, filosofija, parengė keletą skraidymo aparato projektų. Vieną jų aprašė 1851 m. išleistoje knygelėje „Žemaičių garlėkys“. Tai turėjo būti aerostato ir garo mašinos kombinacija, varoma propeleriu, turinti horizontalius sparnus. Yra žinoma, kad savo sukonstruotus aparatus A. Griškevičius pats statė juos ir nesėkmingai bandė.
1860 m. Griškevičius lenkų kalba parašė 285 puslapių filosofinį veikalą „Gamtos tikrovė arba matematinės išvados apie dievybę, sielą ir tikėjimo paslaptis trumpais, populiariais pašnekesiais“. Caro valdžia dėl priešingų religijai žinių skleidimo kūrinio autoriui buvo iškėlusi bylą.
Netekęs darbo, A. Griškevičius apsigyveno Viekšniuose, žmonos gimtinėje. Manoma, kad čia gyvendamas jis toliau kūrė skraidymo aparatus ir juos bandė.
Mirė 1863 m. lapkričio 11 d. Palaidotas senosiose Viekšnių kapinėse. Antkapinio paminklo (pastatytas 1980 m.) autorė - Paminklų konservavimo-restauravimo instituto architektė I. Barauskaitė.
Name, kuriame paskutiniaisiais savo gyvenimo metais glaudėsi A. Griškevičius, ir yra įkurtas memorialinis muziejus.