Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Kuršėnų dvaras (skaityti)



Garso fonas: Lukas Geniušas

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Kuršėnų dvaras (6)

Aprašymas

KURŠĖNŲ DVARO SODYBOS ISTORIJA

Karaliaus Žygimanto Augusto sprendimu 1564 metais Kuršėnai su 162 valakais žemės, Žemaičių seniūno Jono Chodkevičiaus rekomendacijos dėka, atitenka Polocko pilininkui Jurgiui Mykolui Despot-Zenovičiui (1580-1640).

Kuršėnų dvaro valdos buvo perduotos tuo metu Lietuvoje aktyviai kaupusiai galią didikų giminei – Pacams. Pacai Kuršėnų dvarą savo nuosavybėn perėmė 1621 metais, o dvaro savininku tapo Lietuvos didžios kunigaikštystės raštininkas ir paiždininkis Steponas Pacas (1587-1640). 1631 metais Abiejų Tautų Respublikos karaliaus Zigmanto III Vazos įsakymu už nuopelnus Livonijos kare Kuršėnų dvaras amžina leno teise atiteko Jurgiui Gruževskiui (1591-1651). Dabartiniai Kuršėnų dvaro rūmai Prūsijos meistrų buvo pastatyti 1811–1812 metais.

Paskutinysis dvaro savininkas Jurgis Gruževskis (1890-1943), baigęs mokslus Anglijos Kembridžo universitete, puikiai valdė dvarą ir jam priklausančias pramonės įmones. Daug keliavo po užsienį, aktyviai dalyvavo valsčiaus ūkinėje ir tarpukario pradžioje politinėje veikloje.

XIX amžiaus pradžioje Kuršėnų dvaro rūmai buvo perstatyti, o juos supęs parkas pertvarkytas iš natūralaus į peizažinį. Dvaro ansamblis, istorijos tėkmėje, miestą puošė architektūriniais pastatais ir nuostabiu parku.

Kuršėnų miesto ir Kuršėnų dvaro istorija yra labai glaudžiai susijusi – iki XIX a. vidurio Kuršėnai priklausė dvarui.

1940 metais prasidėjęs okupacijos laikotarpis Kuršėnus ir Kuršėnų Gruževskių dvarą pakreipė visai kita raidos kryptimi, nei tai būtų vykę natūralioje istorijos eigoje. Kaip ir visi dvarai Lietuvoje, taip ir Kuršėnų dvaras sovietų valdžios buvo nacionalizuotas. Dvaro savininkas Jurgis Gruževskis buvo suimtas ir įkalintas, o dvare šeimininkavo okupacinės valdžios paskirti komisarai. Prasidėjus karui, 1941 metų birželio mėnesį, nauji okupantai grįžusiam iš kalėjimo Jurgiui Gruževskiui dvaro negrąžino, o paskyrė jį administratoriumi.

Bėgant metams dvaro pastatų paskirtis keitėsi. 2000 metais Kuršėnų dvaro rūmuose įsikūrė Tautodailės ir amatų centras. 2006 metais centras tapo biudžetine įstaiga - Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centru. 2011-2012 metais centro veiklai pritaikytas rekonstruotos dvaro oficinos pastatas.

2020 metais Kuršėnų dvaro gyvenamajame pastate vyko restauracija, kurios metu buvo išlaikytos visos paveldo vertybės.

Nuo 2021 m. liepos 6 dienos Kuršėnų dvaro rūmų pastate vėl vykdoma kultūrinė-edukacinė veikla.

Į viršų