Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Trakų parapijinė Švč. Mergelės Marijos aplankymo titulo bažnyčia (XIV-XX a.) (skaityti)



Garso fonas: International Early Music Ensemble “Canto Fiorito” Artistic director Rodrigo Calveyra

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Trakų bažnyčia (9)

Aprašymas

Trakų parapijinė bažnyčia stovi miesto viduryje, ant kalvos. Ją iš šiaurinės ir vakarinės pusių juosia namų su sklypais eilė ir už jų einanti Vytauto gatvė, iš rytų – Birutės gatvė. Bažnyčios šventorius yra aptvertas mūrine tvora, kurios šiaurinėje pusėje yra vartai. Bažnyčia netaisyklingo stačiakampio plano su abside rytiniame gale, vakarinio galo kampuose stovi du keturkampiai bokštai. Tarp bokštų yra žemas, siauras prieangis. Bažnyčia turi tris įėjimus.

Švč. Mergelės Marijos aplankymo titulo bažnyčios statybą fundavo 1409 m. gegužės 24 d. Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas. Gotikinė, halinė bebokštė bažnyčia laiptuotu fasadu buvo pastatyta apside į rytus ir pritaikyta miesto gynybai. Senasis, pagrindinis, įėjimas į bažnyčią buvęs šiaurės pusėje, t. y. nuo Pusiasalio pilies. Atskirai stovėjo varpinė. XVII a. pradžioje Trakų klebono, vėliau Vilniaus vyskupo, Eustachijaus Valavičiaus iniciatyva bažnyčia buvo remontuojama. 1654-1667 metų Lenkijos ir Lietuvos karo metu su Rusija bažnyčia degė. 1700 m. Matas Römeris pristatė prie bažnyčios koplyčią, kuri tapo giminės mauzoliejumi. Kuriame yra ir dailininko Alfredo Römerio kapas (1832 - 1397 m.). Atstatymo darbai tęsėsi iki 1718 metų, tada bažnyčia įgavo baroko bruožų. Tais pačiais metais buvo sukurtas barokinis didysis altorius su skulptūromis, gipsatūromis. Altoriaus centre yra stebuklais garsėjantis Dievo Motinos Trakų Madonos paveikslas, kuriame yra Šv. Mergelė Marija su Kūdikiu.Bažnyčia ypač buvo naikinama karų metu. 1812 m. karo metu bažnyčios klebonas Čerskis organizavo joje bažnyčios turto apsaugą nuo plėšikaujančių maršalo Davu kareivių.

Bažnyčia remontuota 1840, 1858 metais, 1894 šoninį altorių atnaujino vilnietis skulptorius Abdonas Zimodras. Bažnyčioje yra vienas istorijos ir 37 dailės vertybės.

Šalia bažnyčios mūrine tvora aptvertame šventoriuje buvo kapinės, kurios minimos 1753 m. 1822 m. vizitacijos akte jos jau nenurodomos, o laidojama už šventoriaus tvoros. XVIII a. šios kapinės jau buvo virtę Trakų miesto kapinėmis. Šventoriuje iki šiol yra išlikę pavieniai XIX - XX a. pab. Trakų parapijinės bažnyčios kunigų kapai.

1991 m vykdytų archeologinių - žvalgomųjų tyrimų metu už bažnyčios šventoriaus tvoros esančiame dabartinės klebonijos kieme - 1,1- 1,15 m gylyje buvo rasti suardyti palaidojimai. Sprendžiant iš kai kurių išlikusių, nesunaikintų kapų fragmentų galima teigti, kad mirusieji buvo laidoti galvomis rytų kryptimi. Šalia kaulų buvo rasti fragmentai medinių karstų. Palaidojimai datuoti XVII - XVIII a.

Bažnyčia yra Vilniaus arkivyskupijos nuosavybė

www.seniejitrakai.lt

Į viršų