Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Batakiai (skaityti)Muzikinio kūrinio atlikėjas: Kaunas folklore ensemble "Gilė", leaders Dobilas Juska, Arturas Sinkevicius

Objektas: Batakiai

Aprašymas

Batakiai – vienas iš Tauragės rajono seniūnijų centrų, įsikūręs aukštame Ančios (dešiniojo Jūros-Šešuvies intako) dešiniajame krante, prie senojo Tilžės–Rygos kelio ir užtvenkto Ūkio upelio. Nuo Tauragės iki Batakių – 20 kilometrų. 3 km nuo miestelio – geležinkelis Tilžė–Radviliškis. Iš viso šioje seniūnijoje gyvena apie 1 800 žmonių, daugiausiai – Batakiuose (apie 300). Miestelyje (jo pietinėje dalyje, Ančios ir Ūkio upelių santakoje) dunkso Batakių piliakalnis. Jis vietinių gyventojų dažnai Pilute, Pilaite, Švedų kalnu vadinamas. Tai valstybės saugomas archeologijos paminklas. Spėjama, kad ant jo kadaise stovėjo pilies-slėptuvės paskirtį turėjusi Žemaičių Aukaimio pilis. Ją kryžiuočiai sunaikino 1328–1329 m. vykusių puolimų metu. Po šių įvykių pilis nebebuvo atstatoma. Šių vietų istorinę reikšmę mums primena tik gražiai tvarkoma piliakalnio teritorija. Yra išlikę žinių, kad šiose vietose, ties Aukaimiu, 1345 m. vykusiame mūšyje kryžiuočiai įveikė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo vadovaujamą kariuomenę.

Vėlesniais metais čia gyveno paskutinysis Krivių Krivaitis Gintautas – jis šiose vietose įsikūrė po to, kai 1387 m. Lietuvoje buvo įvesta krikščionybė.
Batakių seniūnijos teritorijoje yra 32 kaimai. Dalis jų jau ištuštėję. Tai Karteniai, Karklotė, Santakai, Šidagiai, Užšešuviai. Legendos pasakoja, kad ant Batakių kalno yra stovėjęs dvaras. Jo šeimininkai buvę labai gobšūs, todėl vieną dieną jų dvaras skradžiai
žemėn prasmegęs.

Šalia piliakalnio, pietinėje jo pusėje, už pylimo griovio, yra buvusios senovės gyvenvietės teritorija.
Batakių gyvenvietė pradėjo formuotis XV–XVI a. pradžioje ir iš pradžių pretendavo į vieną svarbiausių šio regiono centrų.
Šiandien Batakių miestelis – urbanistikos paminklas. Jo planas linijinis, centrinė aikštė grįsta akmenimis. Tokia gyvenvietė čia susiformavo XVI a. II pusėje. Nuo to laiko planas nedaug kuo pasikeitė.

Batakiai rašytiniuose šaltiniuose pradedami minėti jau XV a. I p. – 1448 metais.

XIII–XV a. šias apylinkes nuolat alindavo kryžiuočiai.

1503 m. rašytiniuose šaltiniuose pradedamas minėti Batakių dvaras. Yra pagrindo manyti, kad jis buvo įkurtas XIV amžiuje. XVI a. dvarą valdė Chržastauskiai.
mini Martynas Mažvydas. Jis rašo, kad Ragainės parapijiečiai dalyvauja kitoje Nemuno pusėje, įvairiose katalikų bažnyčiose vykstančiuose
atlaiduose, tarp jų ir Batakiuose, kur rengiama Šv. Onos šventė. XVI a. II p. Batakių Romos katalikų bažnyčia pažymėta tuo laikotarpiu darytame gyvenvietės plane.

Į viršų