Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Tomo Mano muziejus (skaityti)



Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Tomo Mano muziejus (3)

Aprašymas

Atokiau nuo Nidos gyvenvietės, ant "Uošvės" kalno, stovi dviaukštis, niekuo iš aplinkos neišsiskiriantis Thomo Manno vasarnamis.

Vasarnamis Nidoje buvo pastatytas 1930 metais. Tų pačių metų liepos 16 dieną Thomas Mannas su savo šeima apsistojo šiame namelyje.

Rašytojas šioje vasarvietėje praleido tris vasaras (1930 - 1932 m.). Čia gyvendamas jis kūrė "Juozapo istorijas" ir kalbą "Dvasinė rašytojo situacija mūsų laikais", kurią turėjo skaityti Hagoje.

Nuo kopos, vadintos "Uošvės kalnu" Nidoje, gali pamatyti atsiveriantį vadinamąjį "Italijos reginį". Thomas Mannas apie jį rašė: "Reginys marių, leidęs vaizduotis, kad esi prie Viduržemio jūros, - tokį įspūdį dar labiau stiprino smėlis. Pietūs šiaurėje, Tonio Kregerio mišinys, nuo seno gerai pažįstamas ir mylimas".

Thomas Mannas pirmą kartą Nidoje apsilankė 1929 m. Savo atsiminimuose jis vėliau rašė: “Kelias dienas praleidome Nidos žvejų kaimelyje ir buvome taip pagauti neapsakomo tos gamtos savitumo ir grožio, fantastinio klajojančių kopų pasaulio, briedžių gyvenamų pušynų, kad nusprendėme įsigyti nuolatinę buveinę”.

1929 - 1930 m. pagal architekto H. Reissmanno projektą Nidoje ant Uošvės kalno buvo pastatytas žvejo trobesį menantis namas. 1930 m. liepos 16 d. Thomas Mannas su šeima atvyko į savo naująjį vasarnamį. Rašytojas su šeima Nidoje praleido tris vasaras (1930 -1932 m.). Čia jis laikėsi įprastinės darbotvarkės. Toliau rašė “Juozapą ir jo brolius”, eseistiką “Mano vasarnamis”, straipsnius, laiškus redakcijoms, leidykloms, vertėjams, bičiuliams.

1933 m. Thomas Mannas su šeima buvo priverstas emigruoti iš Vokietijos ir niekada nebesugrįžo į Nidą. Neringiškiai didžiuojasi, kad Nidoje ilsėjosi ir kūrė Nobelio premijos laureatas Thomas Mannas. Kai čia jis rašė savo romaną „Juozapas ir jo broliai“, tuomet Thomui Mannui ėjo penkiasdešimt penkti metai. Į Nidą jis atvažiavo kaip tvirtas pozicijas literatūros ir kultūros gyvenime užėmęs rašytojas humanistas, jau suskubęs pasisakyti už demokratiją, įspėti savo tautiečius ir kitų kraštų žmones dėl Europoje įsigalinčio fašizmo grėsmės.

Atsitiktinai apsilankę Nidoje 1929 metais T. Mannas su žmona iškart pajuto, kad šitas apsilankymas nėra paskutinis. Atvirai išsikalbėję su H.Blode apie norą čia vasaroti, netrukus jie gavo žinią, kad atsirado galimybė pasistatyti Nidoje vasarnamį. Kitą vasarą jie jau atvyko vasaroti į savo vasarnamį ant Uošvės kalno.

Įsikūręs Nidoje vasaros laikotarpiui rašytojas tikėjosi, kad tai bus poilsio vieta prie jo mėgstamos Baltijos jūros, kur bus galima kurti. Jis neapsiriko. Nidoje vyravusi atmosfera puikiai tam tiko. Antrajame namo aukšte rašytojas praleido ne vieną valandą kurdamas ir žvelgdamas pro langą į Kuršių marias.

Į viršų