Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Atsisveikinimas su skulptoriumi Stanislovu KuzmaMuzikinio kūrinio atlikėjas: Gitara 039

Objektas

Atsisveikinimas su skulptoriumi Stanislovu Kuzma

Aprašymas

Stanislovas Kuzma – vienas universaliausių savo kartos skulptorių, kurio kūryba įkūnija ne tiek fizinę, kiek jausmo įtampą, tarsi, dvasinį atgimimą. Skulptoriaus kūrybos spektras itin platus – nuo monumentalios skulptūros viešosiose erdvėse, mažosios plastikos, tūrinių portretų iki antkapinių ir sakralinių paminklų, medalių kūrinių. Plastinė jų išraiška byloja apie savitą liaudies tradicijų transformaciją, kūrybingą perimamumą. Vieni iš labiausiai atpažįstamų jo skulptūros kūrinių – "Mūzų šventė", puošianti Nacionalinio dramos teatro įėjimą, "Šaulio" skulptūra Saulės laikrodžio aikštėje Šiauliuose, paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Aleksandrui Panevėžyje, paminklas Sausio 13-osios aukoms Antakalnio kapinėse "Pieta" ir atkurtos Vilniaus arkikatedros frontono skulptūros.

Taip pat ne mažiau reikšmingi ir paskutiniaisiais dešimtmečiais skulptoriaus sukurti kūriniai bažnyčioms – "Prisikėlęs Kristus", "Marija su mažuoju Kristumi" Elektrėnų bažnyčioje, "Nukryžiuotasis" Vilkaviškio katedroje, "Švenčiausiosios Mergelės Marijos dangun ėmimas" Ignalinoje "Nukryžiuotasis" Nidos bažnyčioje. Prie sakralinių skulptūrų šliejasi ir antkapinės, kurios ypatingos skleidžiama ramybe ir švelnumu, stebinančios idėja ir formos preciziškumu, o svarbiausia - atskleidžia skulptoriaus gebėjimą perteikti emocinį krūvį, dvasinę išdavą kūrybai. Pasak dailėtyrininkės Aldonos Žemaitytės, per dagiau kaip tris kūrybos dešimtmečius skulptoriaus "kūrybos nepaveikė mados vėjai. Jo kūriniai kupini emocionalios vidinės šilumos, sruvenančios aptakiomis draperijų įstrižainėmis, skleidžia kūno grožį ir plastikos estetiką. Iš jų sklinda melancholija, susimąstymas arba veržlumas /.../. Statika ir judesys, psichologizmas ir stilizacija skulptoriui vienodai svarbu". Jo kūryboje šios savybės tapo universaliu žmogaus ir jo minčių simboliu. Gyvenime pasižymėję ypatingu kuklumu, Stanislovas Kuzma visada buvo matomas brandžiais ir išskirtiniais kūriniais.

Skulptorius Stanislovas Kuzma yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, šv. Kristoforu, Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 1976 m.